نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تقویت اعتقاد به خدا در کودکان باعث فاصله گرفتن از گناه می‌شود

تقویت اعتقاد به خدا در کودکان باعث فاصله گرفتن از گناه می‌شود


کارشناس مذهبی در جلسه آموزش خانواده پیرامون موضوع سبک زندگی قرآنی گفت: اگر کودکان ما علاوه برداشتن لقمه حلال و محیط سالم، عمیقاً به خداوند معتقد باشند مرتکب معصیت‌ها و گناهان نمی‌شوند

حجت‌الاسلام دادآفرین عصر امروز، جلسه آموزش خانواده با موضوع سلسله جلسات سبک زندگی قرآنی که در دبستان شاهد دانش مهریز و با حضور اولیاء دانش آموزان برگزار شد وراثت، تربیت و شرایط محیط زندگی را در تکوین شخصیت و اعتقادات کودکان مؤثر دانست و خاطرنشان کرد: نطفه و رحم پاک و با وضو شیر دادن به نوزادان و لقمه حلال می‌تواند سرنوشت کودکان را تغییر دهد.

مدیر اجرایی و مدرس موسسه تخصصی خطابه امیر بیان یزد افزود: بعد از عامل وراثت و تأثیر لقمه و صفات پدر و مادر بر شخصیت کودک، تربیت دومین اصلی است که باید موردتوجه قرار گیرد. خدامحوری و تقویت خداشناسی در کودک توسط خانواده و مدرسه و فرد محوری و ایجاد نظم و برنامه در زندگی و رعایت بایدها و نبایدهای دینی برای پذیرفتن و به کار بستن دستورات الهی؛ همچنین معاد محوری و درک عاقبت افکار و اعمال انسان در تربیت کودکان تأثیر به سزایی دارد.

وی اذعان کرد: محیط زندگی کودکان و روابط، خلقیات و عادت‌های اعضای خانواده؛ همچنین روابط در محله و هم‌نشینی با دوستان در مدارس، سومین اصلی است که باید رعایت شود تا کودکان به‌صورت صحیح و مؤثر تربیت شوند و در آینده دین‌گریز و رفتار ضد دینی نداشته باشند.

دادآفرین همچنین تأکید کرد: پیامبر (ص) در احادیث و روایاتی که به دست ما رسیده است از جهل برخی از والدین آخرالزمانی شکوه و شکایت کرده‌اند؛ زیرا این افراد مسائل دینی و مذهبی را رعایت نمی‌کنند و فرزندان خود را نیز از فراگیری علوم دینی و قرآنی بازمی‌دارند و بیشتر از هر موضوعی دغدغه انجام تکالیف و آموختن زبان و موسیقی آن‌ها را دارند که این ظلم بزرگی به آن‌ها است.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: از کوزه همان تراود که در اوست. والدین باید در ابتدا گفتار و رفتار خود را اصلاح کنند و سه اصل مذکور را رعایت کنند، بعدازآن به اصلاح رفتار کودک خود بپردازند