خبر
خبر

دانش آموزان، باید قادر باشند دانش خود را در راستای «مسئولیت اجتماعی»، به کار بگیرند

دانش آموزان، باید قادر باشند دانش خود را در راستای «مسئولیت اجتماعی»، به کار بگیرند


وزیر آموزش و پرورش در آیین تقدیر از دانش آموزان دختر برگزیده علمی وپژوهشی:
وزیر آموزش وپرورش در آیین تقدیر از دانش آموزان دختر پژوهشگر به مناسبت هفته پژوهش گفت: دانش آموزان، باید قادر باشند دانش خود را در راستای مسئولیت اجتماعی، به کار بگیرند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش،یوسف نوری در آیین تجدید دانش‌آموزان دختر پژوهشگر که با حضور معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در سالن جلسات ساختمان شهید رجایی برگزار شد، ضمن تبریک به دانش آموزان پژوهشگر و آرزوی موفقیت برای آنان در مراحل زندگی، اظهار کرد: هفته پژوهش، به عنوان نمادی است که با برنامه ریزی دقیق و صحیح  آن، قادریم تصویری از تمام فعالیت های پژوهشی انجام شده در نظام آموزش و پرورش را نشان دهیم. 

نوری با اشاره به سطوح مختلف یادگیری، تصریح کرد: به طور کلی در جوامع مختلف یادگیری در 4 مرحله «دانش»، «مفهوم»، «تجزیه و تحلیل یا کارآفرینی» و «کاربردی یا عملکردی» تعریف شده است. 
وزیر آموزش و پرورش گفت: مرحله اول یادگیری، «سطح دانش» است که به آن «سواد اسمی» گفته می شود و نسل اول مراکز آموزشی که تنها «آموزش محور» بوده و بر اساس حفظیات کار می کنند در این مرحله قرار دارند. 
وی گفت: سطح دوم یادگیری، «سطح مفهومی» تعریف شده است؛ در این سطح دانش آموزان در مورد آنچه که خوانده اند، به فهم کامل می رسند و آن را درک می کنند. 
عضو کابینه دولت سیزدهم مرحله سوم یادگیری را «مرحله تجزیه و تحلیل» دانست و افزود: در مرحله تجزیه و تحلیل، دانش آموزان به «قدرت تخیل ذهنی» در مورد دانش آموخته شده، می رسند و قادر به انسجام ذهنی درخصوص مطالب آموخته شده هستند. 
وی گفت: در نهایت سطح چهارم و کامل ترین سطح از سطوح یادگیری، «سطح چندبعدی» است که در این مرحله دانش آموزان قادر خواهند بود علاوه بر پژوهش، به عملکرد هم برسند و دانش آموخته شده را در زندگی خود و اطرافیانشان به کار ببندند. 
نوری با تأکید بر «مسئولیت اجتماعی» هر فرد در جامعه ادامه داد: وقتی دانش آموزان دانش خود را در راستای مسئولیت اجتماعی، به کار می‌برند، به مرحله « سواد چند بعدی» رسیده اند، که در حال حاضر نسل چهارم مراکز آموزشی با مسئولیت اجتماعی اداره می شود. 
وزیر آموزش وپرورش با اشاره به همدلی و همکاری مردم با پرستاران و کادر درمان بیمارستان ها در ایام کرونا، گفت: در ایام کرونا، با عدم وجود واکسن بسیاری از افراد متعهد جامعه در کنار پرستاران و کادر درمان بیمارستان ها، به صورت  داوطلبانه کمک می کردند و این همان مسئولیت اجتماعی است که باید مدارس را به این سمت سوق دهیم. 
وزیر آموزش و پرورش گفت: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در ابتدای دهه ۸۰بحث «جنبش نرم‌افزاری» و «تولید» را مطرح  کردند که به دنبال آن کارهای بسیار خوبی انجام شد و امروز در کشور توانستیم شاهد پرورش جوانانی باشیم که ما را در بحث هایی مانند «انرژی هسته ای»  به قله برساندند و از این نسل در جمهوری اسلامی بسیار وجود دارد.
گفتنی است در پایان این مراسم در مرکز استان با حضور مدیر کل آموزش و پرورش از دانش آموز ریحانه میرجلیلی منتخب کشوری دکلمه گویی با عنوان قصه گویی،حمیده رحیمی معلم راهنمای دانش آموز،صفیه السادات طباطبایی کارشناس ناحیه یک و رابط استانی طرح جابرابن حیان و سکینه سرپوش مدیر آموزشگاه امام موسی کاظم(ع) تجلیل شد.
آدرس کوتاه :