نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

درس ایثار و بخشش دانش آموز مهریزی در روز عاشورای حسینی

درس ایثار و بخشش دانش آموز مهریزی در روز عاشورای حسینی


در روز عاشورای حسینی دانش آموز مهریزی درس ایثار و بخشش داد.

صبح عاشورای ٩٨ دو کودک معنی عشق را تعریف کردند؛ یکی در یزد و دیگری در تهران. قلب دانش آموز ٩ ساله مهریزی در تهران در سینه مهیار ٩ ساله نشست.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش مهریز دانش آموز سجاد درویشعلی در پایه سوم دبستان ملاحسینی مهریز به تحصیل مشغول بود که هنگام دوچرخه سواری در مهریز تصادف کرده و دچار مرگ مغزی شده بود . بیست و هفتمین اهدا عضو در سال ۹۸ با ایثار و فداکاری خانواده مرحوم سجاد درویشعلی، در بیمارستان شهید دکتر رهنمون یزد به وقوع پیوست. 

عملیات هفتمین قلب اهدایی به صورت پروازی با همت اورژانس هوایی در روز عاشورای ٩٨ انجام شد. قلب کودک ٩ ساله مهریزی در این عملیات برای پیوند به کودک ٩ ساله ای در تهران منتقل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ صبح عاشورای ٩٨ دو کودک معنی عشق را تعریف کردند؛ یکی در یزد و دیگری در تهران. قلب دانش آموز ٩ ساله یزدی که به علت تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، در عملیاتی به همت مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، سازمان اورژانس کشور و آشیانه ریاست جمهوری به تهران منتقل شد. این هفتمین قلب اهدایی است که به صورت پروازی برای پیوند به تهران منتقل می شود.

٨ صبح فرودگاه مهرآباد

ساعت دقیقا 7:54 صبح است که جت اختصاصی از آشیانه ریاست جمهوری به سمت باند فرودگاه مهرآباد راه می افتد. قرار است قلب و کبد کودک ٩ ساله یزدی اهدا شود. قلب به صورت پروازی به تهران منتقل می‌شود و کبد به صورت زمینی برای پیوند به شیراز می رود. ‌همه چیز در صبح عاشورا رنگ عاشقی دارد. هواپیما راس ٨:٠٢ از روی باند بلند می‌شود.

8:43 فرودگاه یزد

ساعت 8:43 صبح عاشورا است. جت اختصاصی 8:43 در فرودگاه یزد می‌نشیند. ساعت ٨:١٠ پسر بچه ٩ ساله مرگ مغزی در بیمارستان شهید رهنمون یزد وارد اتاق عمل شده است. تیم اورژانس به صورت زمینی به سمت بیمارستان حرکت می کند.

٩:٠۶ بیمارستان شهید رهنمون یزد

تیم ساعت ٩:٠۶ صبح عاشورا به بیمارستان شهید رهنمون یزد می‌رسد. عمل در حال انجام است و همزمان کلدباکس برای انتقال قلب آماده می شود. قلب در سینه کودک ٩ ساله مرگ مغزی می‌تپد.

9:46 قلب جدا شد

راس ساعت 9:46 آئورت قلب جدا می شود؛ از حالا کمتر از ۴ ساعت وقت برای انتقال و پیوند قلب وجود دارد. از بیمارستان شهید رهنمون تا فرودگاه حدود ١۵ دقیقه راه است. بالگرد دچار مشکل شده و تیم باید زمینی به فرودگاه برود. قلب به کلدباکس منتقل می شود.

١٠:٠١ قلب تحویل تیم شد

راس ساعت ١٠:٠١قلب در کلدباکس تحویل تیم می شود و تیم با قلب به سرعت با آمبولانس به سمت فرودگاه حرکت می کنند. جت اختصاصی در فرودگاه منتظر تیم است.

۱۰:۱۵ پرواز به سمت تهران

ساعت ١٠:١۵ تیم به فرودگاه می رسد و ١٠:١٩ ابتدای باند برای پرواز آماده می شود. جت راس ١٠:٢٠ به سمت تهران پرواز می کند.

١١:١۶ قلب به بالگرد رسید

ساعت ١١:١۶ دقیقه است که قلب به بالگرد می رسد. تیم به همراه قلب به سمت بیمارستان شهید رجایی تهران حرکت می‌کند و راس ساعت ١١:٢٣ در پد بالگرد ناجا فرود می‌آید. تیم به صورت زمینی به سمت بیمارستان شهید رجایی حرکت می کند.

١١:٢٧ بیمارستان قلب شهید رجایی

ساعت ١١:٢٧ تیم به همراه قلب وارد بیمارستان شهید رجایی تهران می‌شود. راس ساعت ١١:٣٠ قلب برای پیوند وارد اتاق عمل می‌شود. خانواده مهیار ٩ ساله در انتظار قلب پیوندی بودند. امروز عاشورا است.

قلب در سینه مهیار ٩ ساله نشست

ساعت از 11:40 گذشته و قلب وارد اتاق عمل بیمارستان شهید رجایی تهران شده است. عمل پیوند در حال انجام است.

مهیار حدود ۴ سال است که به دنبال عوارض بیماری کاوازاکی دچار تنبلی عضله قلب شده و ۴ ماه اخیر در انتظار پیوند قلب بود. ٢ هفته پیش قرار بود قلب دیگری به این بیمار پیوند شود که عمل به دلیل ایست قلبی دهنده عضو لغو شد.

عملیات انتقال هفتمین قلب اهدایی به صورت پروازی با موفقیت انجام شد و قلب سجاد ٩ ساله که هنگام دوچرخه سواری در مهریز یزد تصادف کرده و دچار مرگ مغزی شده بود در سینه مهیار ٩ ساله نشست.

یزدی ها با ۵ اهدای قلب به صورت پروازی رکورددار این نوع اهدا هستند و گیلانی‌ها با دو قلب در رتبه دوم قرار دارند. پیوند قلب به علت حساسیت فقط در چند شهر انجام می‌شود و به همین دلیل قلب اهدایی به صورت پروازی و کاملا رایگان منتقل شده و پیوند می‌شود.

عاشورای ٩٨ با خاطره سجاد و مهیار و داستان یک قلب به ظهر رسیده و عمل پیوند در بیمارستان شهید رجایی تهران انجام شد.

مراسم تشییع این دانش آموزساعت 17 امروز چهارشنبه 20/06/1398 از ورودی مهریز برگزار می شود.