خبر
خبر

دیدار مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد با حضرت آیت الله اعرافی

دیدار مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد با حضرت آیت الله اعرافی


مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد با حضرت آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور و امام جمعه شهرستان میبد دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد؛ حضرت "آیت الله اعرافی" در این دیدار به جایگاه و اهمیت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت:همه نهادها،ادارات و دستگاه های دولتی باید در تکالیفشان پیوست آموزش و پرورش داشته باشند و به فراخور نقششان به کمک آن بیایند.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور اجرای صحیح سند تحول بنیادین را ضروری دانست و افزود: فاصله زیاد صف و ستاد در آموزش و پرورش باعث می شود که در اجرای دقیق سند موفق نباشیم. 
این عضو شورای نگهبان مسایل مالی،معیشت معلمان،اختصاص بودجه و اعتبار برای اجرای طرح ها، برنامه ها و ایده های تربیتی را از لازمه های مهم و اثرگذار نظام تربیتی برشمرد و اظهار داشت: بدون سرمایه گذاری و تخصیص اعتبار لازم نمی توانیم انتظار چندانی داشته باشیم.
آیت الله اعرافی توجه به علم و اخلاق در آموزش و پرورش را  مهم و ارزشمند  توصیف کرد و به بیان نقش مدیران و معلمان به این دو مقوله پرداخت. 
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تکریم،منزلت و آگاهی بخشی به معلمان و داشتن نیروهای عالم و آگاه به مسائل و توانمند را لازمه موفقیت آموزش و پرورش دانست و تاکید کرد،باید از ظرفیت‌ دانشگاه و حوزه علمیه حداکثر استفاده را ببریم. 
امام‌جمعه میبد راه اندازی و تشکیل اتاق فکر و هیئت عاقله راهبر در آموزش و پرورش را خواستار شد و گفت: علیرغم گستردگی و تنوع در دستگاه آموزش و پرورش جای این مجموعه خالی است.
وی اظهار داشت:شورای آموزش و پرورش باید بازسازی شود،سند و منشور ۴ ساله تنظیم شود و بر اساس اطلس و نیاز سنجی که آموزش و پرورش دارد، نقش همه دستگاهها و وظایفشان مشخص گردد، که در این صورت گره گشایی صورت خواهد گرفت.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: هنر و ادبیات نقش بسیار موثری دارد، در حالی که جذابیت دارد،می تواند ذوق و فکر را تغییر دهد و معنویت را در انسان تقویت کند. 
آیت‌الله اعرافی توجه به همه ابعاد دانش آموزان اعم از علمی و تربیتی را ضروری دانست و اذعان داشت: مباحث علمی و تربیتی را باید یک بسته دید و برخورد افراطی با هرکدام و کم رنگ جلوه دادن دیگری کار درستی نیست، شخصیت علمی دانش آموز او را بیمه می کند،باید به عنوان یک وظیفه دینی مباحث علمی را به جد پیگیری نماییم. 
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تاکید کرد: وجود منابع پایدار و درآمدی برای آموزش و پرورش مهم و ضروری است و در این راستا باید از ظرفیت 
وقف و موقوفات،خیرین و معادن استان استفاده شود تا دست برای اجرای طرح ها و برنامه ها باز شود.
آیت الله اعرافی گفت: باید حس ماندگاری، پایبندی و تعهد به وطن،انقلاب و نظام را در دانش‌آموزان به ویژه نخبگان تقویت کنیم تا دچار فرار مغزها و از دست دادن سرمایه های انسانی نشویم. 
وی در ادامه توجه به معماری اسلامی در ساخت فضاهای آموزشی را توصیه کرد و بیان داشت: ساخت و ساز به این سبک و سیاق، نشاط و شادابی و حال و هوای خاصی به مدارس می بخشد.
محمد کاظم رحیمی نژاد مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد هم در این دیدار ضمن تشکر از حمایت های ایشان از مجموعه آموزش و پرورش گفت: همه باید تلاش کنیم تا آموزش و پرورش در مسیر صحیح تر قرار گیرد.
رحیمی نژاد بازنگری در سند تحول بنیادین را یکی از  اولویت های آموزش و پرورش دانست و گفت: ۱۰ سال از ابلاغ و اجرای سند می گذرد و نیاز به واکاوی اقدامات صورت گرفته در این دوران داریم.
وی تهیه برش استانی سند تحول بنیادین را یکی دیگر از اولویت های استان بر شمرد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان اظهار داشت: مقوله تربیت نباید تقلیل یابد و تنها به اجرای یک سری مناسک دینی محدود شود بلکه باید در نهایت منجر به خودساختگی دانش آموزان شود تا جامعه ایمن گردد.
رحیمی‌نژاد گفت: شناسایی، آموزش و تربیت نیروی انسانی توانمند و متعهد که بتواند فراتر از نقش و حصار کاری خود فعالیت کند و مسائل و دغدغه های ما را کاهش دهد در دستور کار ما قرار دارد تا بتوانیم از ظرفیت این نیروها در آموزش و پرورش استفاده کنیم.
وی افزود: معتقدیم در حوزه برنامه درسی پنهان موفقیت چندانی کسب نکرده ایم و علیرغم حجم زیاد برنامه‌های اجرایی خروجی مناسبی نداریم.
بیان مسائل و مشکلات موجود در آموزش و پرورش، نحوه جذب و گزینش صحیح نیروی انسانی، نیاز به شناخت و نگرش عمیق به آموزش و پرورش و پرهیز از عوام زدگی از دیگر مباحثی بود که مدیر کل جدید آموزش وپرورش استان مطرح نمود.
آدرس کوتاه :