خبر
خبر

شناسایی نیروهای جوان ، دغدغه مند ، فارغ البال و صاحب ایده مدنظر می باشد

شناسایی نیروهای جوان ، دغدغه مند ، فارغ البال و صاحب ایده مدنظر می باشد


مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد
دیدار مدیر کل آموزش و پرورش با همکاران اداری به مناسبت آغاز سال جدید

"محمدکاظم رحیمی نژاد" در اولین روز کاری سال 1401 در جمع همکاران حضور یافت و سال نو را به آن ها تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد؛"محمدکاظم رحیمی نژاد" با تبریک سال نو و آغاز قرن جدید برای ایجاد بهبود و تحول در حوزه ی آموزش و پرورش و تحقق شعار سال مقام معظم رهبری با نام "تولید،دانش بنیان و اشتغال آفرین" گفت: آموزش و پرورش به طور مستقیم و غیر مستقیم در راستای تحقق شعار سال،تاثیرگذار و نقش آفرین است و باید با بهره مندی از تجربیات ، دانش و مهارت همکاران حوزه ی تعلیم و تربیت در راه تحقق این شعار گام برداریم. 

وی اظهار داشت : در بازگشت و مراجعه به وجه نام گذاری در ۱۴ سال گذشته توسط مقام معظم رهبری متوجه می شویم این شعارها با محوریت و رویکرد اقتصادی بوده و دلیل تکرار هم می تواند این باشد که  اقدامی عملی و اجرایی در این خصوص صورت نگرفته و همچنان دغدغه مقام معظم رهبری مباحث اقتصادی و اشتغال است ،تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیاد داریم و می طلبد یک بازنگری در این حوزه داشته باشیم. 
مدیرکل آموزش و پرورش شناسایی نیروهای جوان ، دغدغه مند ، فارغ البال و صاحب ایده را مدنظر دانست و از همکاران خواست تا در سه زمینه ی تفکر، تعقل و تدبر طرح های جامع عملیاتی ارائه دهند.
وی این سوال را مطرح نمود که سهم آموزش و پرورش در اشتغال زایی کجاست و چگونه می توانیم زمینه های اشتغال زایی را فراهم کنیم ، آیا با ورود به حوزه ی فنی و حرفه ای می توانیم مؤثر عمل کنیم ،و یا با گسترش تفکر محوری و اندیشه ورزی در مدارس می توانیم زمینه ساز حرکتی دانش بنیان باشیم. 
رحیمی‌نژاد با اشاره به اقتصاد در آموزش و پرورش گفت : معتقدم بهره وری در حوزه ی امکانات و منابع نداشته آموزش و پرورش بیش از 30 درصد نمی باشد و این در حالی است که جا برای بهره وری و دسترسی به منابع بیشتر وجود دارد و امید به اعتبارات ابلاغی نباید داشت و اگر بخواهیم اقدامات خوبی را خارج از اعتبارات ابلاغی انجام دهیم نیاز به منابع مالی داریم که باید به چگونگی جذب‌ آن بیاندیشیم. 
وی از تشکیل کمیته ی تخصصی در حوزه ی معاونت پشتیبانی خبر داد و افزود : ما در حوزه ی مردمی و حوزه ی منابع و امکانات موجود می توانیم بررسی هایی را انجام دهیم و از این حوزه ها بهره مند شویم و به راههایی برای دسترسی به منابع مالی برسیم.
مدیر کل آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به مباحث اقتصادی در حوزه ی آموزش و پرورش با بیان این که چگونه می توانیم منابع مالی طرح های آموزشی و فرهنگی را تأمین کنیم و یا این که دوگانه ی متضادی مثل ثبات و پویایی را در واحدهای آموزشی ایجاد کنیم و اختیاراتی را به مدارس بدهیم از همکاران خواست تا طرح هایشان را در این زمینه تا پایان خرداد ماه ارائه بدهند و برای طرح های برتر سفر زیارتی مشهد مقدس در نظر گرفت. 
رحیمی نژاد انتظارش را از واحدهای مختلف آموزش و پرورش پاسخ به این سوالات عنوان نمود و افزود: پاسخ به این سؤالات منوط به حذف شعارها و ارائه ی طرح ها، ایده ها و برنامه های عملیاتی در حوزه ی کاری اشان است که می تواند  آغازگری در حوزه ی تحقق شعار تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین باشد.
رحیمی نژاد گفت: باید برای هر حوزه چشم اندازی داشته باشیم و وضع موجودمان را در ابتدای سال 1401 ترسیم و مشخص کنیم تا پایان سال با توجه به اسناد بالادستی به کجا می رسیم و در این راه چگونه حرکت کنیم که تا پایان سال به خواسته ها و اهدافمان برسیم و پاسخی هم برای نرسیدن هایمان بیابیم.
وی ادامه داد: به تعبیر دیگر نگاه برنامه ای داشته باشیم و آزمایش و خطا نکنیم و انتظار می رود حوزه ی ستادی به عنوان یک مجموعه ی کلان در راه تحقق اهداف ، مدیریت و نظارت داشته و نگاهی منفعلانه نداشته باشد.
مدیر کل آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت تسهیل در ارائه ی خدمات در حوزه های مختلف آموزش و پرورش بیان نمود: یک روند و شیوه در جهت طی نمودن مراحل قانونی موجب انحراف از اصل موضوع خواهد شد و فراموش می کنیم اصل مجموعه ی سازمانی برای تسریع در بهتر انجام شدن و به نتیجه رسیدن امور است.
رحیمی نژاد ادامه داد: در رسانه ها اعلام شد متوسط زمان کسب مجوز از آموزش و پرورش 360 روز است و این بیان کننده یک حقیقت است که باید تسهیل گری در امور بدون ایجاد هرج و مرج و یا خسارت انجام شود تا کارها سریع و روان پیش برود. 
رحیمی نژاد اذعان نمود، تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله ی زیادی داریم و تسهیل گری در حوزه ی صدور مجوزها و چابک سازی سیستم باید مدنظر قرار گیرد. 
وی خواستار ارزیابی جامع از عملکرد آموزش و پرورش در حوزه ی تعلیم و تربیت و خدمات با نگاهی آسیب شناسانه شد و از مدیران مدارس خواست تا رسیدن به یک نظام جامع عملکردی آموزش و پرورش را یاری کنند.
مدیر کل آموزش و پرورش پیشنهاد طرح آموزش مدیران را در راستای به روز شدن توانمندیها و اطلاعات و مسلح شدن آنها مطرح کرد و  در حوزه ی تربیتی نیز خواستار به روز شدن و ارتقای علمی معاونین پرورشی و تربیت مربیان برای نسل امروز شد.
رحیمی نژاد خواستار برنامه محوری و پاسخگویی بهتر همکاران در سال جدید شد و نقش نظارتی اداره کل را مهم دانست و افزود: انتظار می رود در بحث نظارتی مجموعه ی آموزش و پرورش را رصد کنیم و ارزیابی به حق و به جایی را با دیدن همه ی واقعیت های موجود داشته باشیم و پی گیری های لازم پس از نظارت و ارزیابی را انجام دهیم.
 
آدرس کوتاه :