خبر
خبر

همایش استانی بزرگداشت هفته پیوند اولیاء و مربیان در مهریز برگزار شد

همایش استانی بزرگداشت هفته پیوند اولیاء و مربیان در مهریز برگزار شد


با حضور مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش
همایش استانی بزرگداشت هفته پیوند اولیاء و مربیان با حضور مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش دردبستان دخترانه سما مهریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش مهریز مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌ و پرورشدر این همایش گفت:ارتقای مهارت زندگی جزو اولویت‌ های وزارت آموزش و پرورش است

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: ارتقای سطح مهارت زندگی شاغلان و دانش آموزان جزو اولویت های این وزارتخانه است که با همکاری استادان مجرب و پیگیری مسئولان مدرسه ها تقویت می‌شود.

نورعلی عباسپور افزود: برگزاری دوره‌های آموزش خانواده در واحدهای آموزشی با حضور فعال اولیای دانش‌آموزان بر اساس ضرورت و موضوع‌های مختلف مناسب جزو اهداف اصلی وزارت آموزش و پرورش است .

وی با بیان اینکه آموزش همیشگی خانواده‌ها در زمینه‌های مختلف جزو برنامه‌های محوری انجمن اولیا و مربیان  کشور قرار دارد، ادامه داد: تاکنون در این زمینه در کشور اقدام‌های خوبی صورت گرفته است ولی به دلیل اهمیت موضوع باید افزایش یابد.

این مسئول به اهمیت و نقش انجمن‌های اولیا و مربیان در  مدارس کشور اشاره کرد و گفت: رویکرد وزارت آموزش و پرورش تقویت این مجموعه‌های مردمی است که نخبگان زیادی در آنها عضویت دارند.

عباسپور تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش برای تحقق اهداف علمی، فرهنگی و تربیتی خود از ظرفیت های این انجمن‌ها و بهره‌گیری از دیدگاه ارزشمند اعضای آن به نحو مناسب استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه اساسنامه جدید این تشکل مصوب شد، اظهار کرد: در طرح جدید بر استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت انجمن‌ها و بهره‌گیری از دیدگاه ها و دانش اعضای آن تاکید شده است .

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: راه‌اندازی مراکز محلی آموزش خانواده از دیگر برنامه‌های مهم محوری است که به جد در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.

به گفته عباسپور این مراکز نقش مهمی در تحقق اهداف عالیه آموزش و پرورش و کمک به خانواده‌ها در رسیدن به موفقیت در عرصه تعلیم و تربیت فرزندان دارد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ۸۰۰ هزار نفر از والدین دانش آموزان به عنوان فرهیختگان کشور در این تشکل مراکز آموزشی کشور حضور فعال دارند و در چارچوب تحقق اهداف نظام آموزشی با مسئولان مدرسه به طور مستمر و داوطلبانه همکاری می کنند.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان افزود: این اعضا در کنار کارکنان مدرسه ، مربیان و فرهنگیان در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها تعامل و فعالیت صادقانه ای دارند.

وی با بیان اینکه رویکرد وزارت آموزش و پرورش تقویت انجمن‌های اولیا و مربیان در واحدهای آموزشی است، ادامه داد: مطالبه‌گری خانواده‌ها از طریق اعضای شورای انجمن‌ها نقش مهمی در تحقق اهداف آموزشی دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد نیز در این مراسم با اشاره به هفته پیوند اولیا و مربیان ( ۲۴ تا ۳۰ مهر ) گفت: پیوند و ارتباط اولیا و مربیان بهترین و مناسب‌ترین فرصت برای فراهم کردن زمینه‌های تحقق همکاری و همدلی میان خانه و مدرسه است.

محسن موحدی فرد، افزود: همکاری برای نیل به اهداف نظام تعلیم و تربیت و بهبود هرچه بهتر دانش‌آموزان از راه آگاه‌سازی اولیا به مسایل دینی، تربیتی و اخلاقی در برگزاری کلاس‌های آموزش خانواده، مراکز راهنمایی و مشاوره خانواده و یادگیری محلی با آنان در هماهنگ کردن روش‌های تربیتی و آموزشی در محیط خانه و مدرسه موثر است.

وی، پیوند اولیا و مربیان را محوری‌ترین سند آموزش و پرورش بیان کرد و گفت: مهمترین محور در آموزش و پرورش، مدرسه محوری است که اولیا می‌توانند نقش پررنگی در این زمینه داشته باشند زیرا اولیا و مربیان تکیه‌گاه بزرگ و ارزشمندی برای آموزش و پرورش هستند.

وی با قدردانی از فعالیت انجمن‌های اولیا و مرببان استان از رتبه برتر در جذب فنی حرفه‌ای در کشور خبر داد و اظهار کرد: همانطور که یزد در رتبه آزمون سراسری دانشگا ها دارای رتبه برتر ملی  است  در فنی و حرفه‌ای هم حایز  رتبه برتر ملی در سال جاری شد.

امام جمعه مهریز نیز در این مراسم با گرامیداشت هفته پیوند اولیاء و مربیان گفت: هفته پیوند اولیا و مربیان، فرصت خوبی برای فراهم کردن زمینه های تحقق همکاری میان خانه و مدرسه است.

حجه الاسلام والمسلمین عبدالرضا محی الدینی افزود: نیاز است که اولیاء از آگاهی و شناخت بالایی نسبت به مسائل پرورشی به خصوص فعالیت در فضای مجازی برخوردار باشند تا آموزش نیز به شکل صحیح و مناسب صورت گیرد.

 وی افزود: خانواده‌ها نقش مهمی در تعلیم و تربیت فرزندان خود دارند و همکاری خوب آنها با آموزش و پرورش می‌تواند در بررسی مشکلات و رفع آنها نقش مهمی داشته باشد.

امام جمعه مهریز افزود: فرزندان امانتهای الهی هستند که خداوند به ما عنایت فرموده است که باید امانت دار خوبی به عودان ولی و سرپرست آنها باشیم و حقوق آنها را به خوبی رعایت کنیم.

وی ادامه داد:والدین برای تربیت فرزندان نیازمند آگاهی و شناخت اصول و مبانی تربیت هستند و در بسیاری از موارد که خانواده دچار آسیب می شود به خاطر عدم آگاهی والدین به مسائل خانواده به خصوص مسائل تربیتی است.

محی الدینی در پایان اظهار داشت: حفظ خانواده و امنیت و آسایش و رفاه جامعه در گرو تعلیمات و تربیت صحیح فرزندان است و این مهم با مشارکت اولیا و مربیان  اتفاق خواهد افتاد.

مدیر آموزش و پرورش مهریز در این همایش هفته پیوند اولیا و مربیان، با شعار" همراهی با اولیا و همکاری با مربیان" را به والدین مهربان و معلمان زحمتکش و دلسوز تبریک گفت و افزود: هفته پیوند اولیا و مربیان، نماد همدلی و همراهی دو نهاد اصلی تربیت؛ یعنی خانه و مدرسه و فرصت مناسبی برای بیان اهمیت مشارکت و همکاری بین دو رکن مقدس و تأثیر گذار مدرسه و خانواده است.

سید کاظم حسینی المدواری افزود: دستیابی به اهداف والای نظام آموزش و پرورش همچون ایجاد عدالت آموزشی، تحول در نظام تعلیم و تربیت، مدرسه محوری، تربیت تمام ساحتی، مهارت آموزی و مهیا نمودن دانش آموزان برای حیات طیبه با همکاری و مشارکت خانواده و پیش بینی نقش‌های محوری، فاخر و در خور شأن والدین سرعت بیشتری می‌یابد.

وی ادامه داد:مهمترین نقش در پرورش و رشد فکری و روانی کودک برعهده ی اولین نهاد تربیتی است و باید این دوکانون شناخت کافی از یکدیگر و اهداف خود داشته باشند تا بتوانند با همفکری هم در جهت کمک به ارتقای کیفیت فعالیت های آموزش و پرورش قدم بزرگ بردارند.

در پایان این همایش از مسئولان ۴۰ انجمن اولیا و مربیان برتر استان یزد که در سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ با توجه به همکاری و پیگری امور واحدهای آموزشی و رفع نیازهای مدرسه حایز رتبه های برتر ملی و استانی شدند ،با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

 

آدرس کوتاه :