نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

همایش استانی طرح نماد در مهریز برگزار شد

همایش استانی طرح نماد در مهریز برگزار شد


همایش استانی پروژه ملی نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) با حضور مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد ومدیر کل آموزش و پرورش استان یزد در مهریز برگزار شد.

در راستای گسترش نهضت فرهنگی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ترویج فرهنگ خود مراقبتی در برابر رفتارهای پرخطر در بین دانش آموزان و همچنین تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تاکیدات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) مبنی بر هم افزایی نهادها در کاهش آسیب های اجتماعی و با توجه به نقش و اهمیت مشارکت جمعی و تلاش سازمان یافته، علمی و فرادستگاهی در این زمینه و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی همایش استانی " پروژه ملی نماد " (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) در مهریز برگزار شد.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در آیین افتتاحیه این طرح که در پردیس شکیب مهریز برگزار شد گفت : ائتلاف و در کنار هم قرار گرفتن چندین دستگاه در حوزه مقابله با آسیبهای اجتماعی برای برقراری سلامت و امنیت در کشور است و می طلبد همه دستگاهها ورود داشته باشند.

" فخر السادات خامسی " گفت : مدرسه محوری، فراگیر بودن، اخلاق محور و مشارکت محوری از جمله خصوصیات این طرح می باشد .

وی گفت : سن اجتماعی شدن کودکان در سنین ورودبه دبستان است و لازم است در این خصوص مهارت های اجتماعی آنها را در نظر بگیریم .

خامسی آموزش خود جهت دهی، خود داوری و مبارزه و مواجهه با مسائل اجتماعی را باید به کودکان بیاموزیم و آموزش ها نباید تک بعدی باشد بلکه باید کودکان گفتگو های اجتماعی را یاد بگیرند .

وی نیاز به اطلس اجتماعی و چشم انداز برای تبیین گام به گام طرح ملی نماد را ضروری بیان کرد و افزود : استفاده از نیروهای تخصصی و علمی و اتاق فکر به اجرای هر چه بهتر این طرح کمک می کند .

خامسی با اشاره به ضرورت افزایش نشاط اجتماعی گفت : کودکان و نوجوانان نیاز به نشاط اجتماعی دارند و توجه صرف به موضوعات آموزشی دانش آموزان کافی نیست و باید در بحث امید بخشی، نشاط و هویت بخشی به دانش آموزان دغدغه مند رفتار کنیم .

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد نیز در ادامه این همایش گفت : یکی از رویکردهای سندتحول بنیادین رویکرد کاهش آسیبهای اجتماعی است،کاهش رفتارهای پرخطر، رفتارهایی که می تواند سلامت جامعه را به خطر بیندازد.

" عباسعلی دانافر " با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری که مساله اول نظام مساله آسیب های اجتماعی است گفت : دو رویکرد مهم در راستای مبارزه با آسیبهای اجتماعی،  شناسایی افراد آسیب دیده و درمان آنها و پیشگیری قبل از آسیب پذیری و مسلح کردن آنها از آسیب پذیری  است .

وی تصریح کرد : اگر 14 دستگاه اداری استان دور هم جمع شده ایم تا اقداماتی در این زمینه صورت پذیرد از اهمیت آن است.

فرماندار مهریز نیز در ادامه این مراسم گفت: طرح نماد طرحی مناسب برای ایجاد اعتماد در بین اقشار جامعه است.

" سید محمد رستگاری"  افزود: انتخاب شهرستان مهریز به عنوان پایلوت طرح نماد نشانه اعتماد به این شهرستان است و این  ارزشمند و اعتماد سازی موفقیت  را به دنبال دارد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مسائلی که شورای اجتماعی کشور آن را پیگیری کرده و شرایط و بستر‌های لازم را برای تحقق تمام اهداف پیش بینی شده  طرح نماد است.

رستگاری ادامه داد: همه دستگاه ها باید جهت گسترش آموزش‌های رشد مدار در زمینه پیشگیری و کاهش  رفتارهای پرخطر و  آسیب های اجتماعی در جامعه  تلاش کنیم.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان مهریز نیزدر این همایش گفت : نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان یکی از وظایف کسانی است که در نظام تعلیم و تربیت فعال هستند و ما باید با همراهی و همکاری دستگاهها با جدیت در این راه قدم بر داریم.

" سید علی کار آموز " افزود : بر اساس عناوین و سند تحول بنیادین، استان یزد منتخب اجرای این طرح می باشد و شهرستان مهریز هم شهرستان برگزیده در جهت اجرای این طرح می باشد.

در پایان، معاون پیشگیری وقوع جرم دادگستری استان یزد نیز خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح نماد یعنی نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان باید در مرحله غربالگری و شناسایی دانش آموزان آسیب‌دیده، دقیق و موشکافانه عمل کنیم. پایه و اساس در این کار، تشخیص صحیح به پشتوانه راهکارهای علمی است و اگر در مرحله غربالگری که پایه و اساس اجرای طرح است دقت نظر صورت نگیرد، نمی‌توانیم به نتیجه مطلوب دست‌یابیم.

رحیمی زاده همچنین بابیان این‌که برای هرگونه همکاری با آموزش‌وپرورش مهریز درزمینهٔ مقابله با آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان اعلام آمادگی می‌کنیم گفت: در اجرای این پروژه ملی در شهرستان مهریز، ۱۰۱ مدرسه شناسایی و این طرح در ۳۳۱ کلاس اجراشده است و ۸۸۴ نفر نیز به‌عنوان کادر اجرایی در طرح نماد پروژه را باقدرت دنبال می‌کنند و نیز ۱۰۳۲۶ نفر از والدین مهریزی نیز در این طرح شرکت داده‌شده‌اند.