نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پیام وزیرآموزش و پرورش به‌مناسبت هفته پیوند اولیا و مربیان

پیام وزیرآموزش و پرورش به‌مناسبت هفته پیوند اولیا و مربیان


وزیرآموزش و پرورش به مناسبت هفته پیوند اولیا و مربیان، پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی  آموزش‌وپرورش مهریز، متن پیام محسن حاجی میرزایی، به مناسبت هفته پیوند اولیا و مربیان به شرح زیر است:

به نام خداوند بخشاینده و مهربان

پدران و مادران ارجمند، مدیران و مربیان گرامی، هفته بزرگداشت پیوند اولیا و مربیان را به شما تبریک عرض می‌کنم.

آموزش ‌و پرورش میان دستگاه‌های کشور بیشترین ارتباط را با خانواده‌ها دارد و این ارتباط فرصتی مغتنم در اختیار نظام تعلیم ‌و تربیت قرار می‌دهد تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خانواده، زمینه رشد و بالندگی همه‌جانبه فرزندان عزیزمان را فراهم آورد. تربیت کودکان و نوجوانان فصل مشترک خانه و مدرسه است. والدین ‌و مربیان در سایه‌ی مشارکت، همدلی، تعامل، همکاری، هماهنگی و هم‌افزایی می‌توانند به توفیق پایدار در حل مسائل آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان  نائل شوند.

اینجانب به آثار مثبت این مشارکت اعتقاد راسخ دارم و در برنامه‌های خود به همکاری والدین و مربیان و ضرورت برداشتن دیوار حائل بین خانه و مدرسه تأکید کرده‌ام که ما را به سمت ارتباط‌گیری بیشتر با والدین برای رسیدن به فهم مشترک و در پیش گرفتن اقدامات اصلاحی و شکل‌گیری یک مدرسه‌ی بدون دیوار حرکت خواهد داد. توجه به جایگاه والدین و خانواده‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت آن‌ها در مدرسه، می‌تواند یکی از کلیدهای اصلی تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش باشد. بستر و مسیر اصلی مشارکت خانواده درآموزش ‌و پرورش « انجمن‌ اولیا و مربیان» است که اعضای آن با رأی مستقیم والدین دانش‌آموزان انتخاب می‌شوند. تشکیل این انجمن‌ها در مدارس یکی از مؤثرترین روش‌های تحکیم ارتباط اولیا و مربیان است و با کارکردهای حقیقی خود فاصله زیادی دارد. ما باید تلاش کنیم با بازنگری در وضعیت فعلی، این تشکل گسترده و تأثیرگذار را در جایگاه واقعی خود قرار دهیم. در این راستا توجه به موارد زیر را تأکید می‌نمایم:

  1. از همکارانم در انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش ‌و پرورش می‌خواهم با بررسی‌های دقیق و آسیب شناسانه و منطبق با تکالیف سند تحول بنیادین، زمینه‌های پیوند عمیقتر والدین با مدرسه و نقش‌آفرینی خانواده‌ها را فراهم کنند.
  2. از همه معاونان و مدیران ستادی آموزش‌وپرورش انتظار می‌رود در تدوین برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌های مرتبط با مدرسه، زمینه مشارکت نمایندگان خانواده‌ها را از طریق انجمن اولیا و مربیان فراهم نمایند.
  3. از مدیران کل استانی و رؤسای مناطق آموزش‌ و پرورش می‌خواهم که جلسات شورای انجمن اولیا و مربیان استان و مناطق را به‌طور منظم تشکیل دهند و از وجود این مجموعه به‌عنوان بازوی اجرایی و مشورتی بهره‌گیری نمایند.
  4. از مدیران مدارس انتظار دارم شرایطی را فراهم کنند تا انجمن‌های اولیا و مربیان بتوانند مشارکت همه‌جانبه در برنامه‌های مدرسه داشته باشند.
  5. از اعضای انجمن‌های اولیا و مربیان انتظار می‌رود که به‌عنوان یک نهاد تأثیرگذار به‌طور جدی پیگیر مطالبات تربیتیخانواده‌ها باشند و علاوه بر تعامل با بخش‌های مختلف آموزش‌وپرورش، از طریق ارتباط با نهادهای مرجع دیگر در جهت توسعه‌ی نظام تعلیم ‌و تربیت بکوشند.
  6. والدین عزیز بهترین همکاران ما در فراهم آوردن فضای شاد و با نشاط در مدرسه هستند و باید از نظرات، هم‌فکریو خلاقیت آن‌ها در این زمینه استقبال نماییم.