نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

گزارش عملکرد معاون نهضت سواد اموزی استان یزد

گزارش عملکرد معاون نهضت سواد اموزی استان یزد


به مناسبت سالروز تاسیس نضت سواد آموزی ؛
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان یزد گفت : میانگین نرخ باسوادی استان به ۹۲درصد رسیده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، " مرات مین الرعایا " معاون سوادآموزی آموزش و پرورش یزد  اظهار داشت:یکی از چالش های پیش رو نهضت سوادآموزی شیوع ویروس کرونا و به تبع آن عدم رغبت افراد برای شرکت در دوره های سوادآموزی است.

وی افزود : میانگین نرخ باسوادی استان بر اساس آمارهای قطعی در سرشماری سال۹۵در گروه هدف ١٠ تا ۴٩ سال به ۹۶/۶ درصد رسیده است، که بدون اتباع بیگانه ۹۸/۴رسیده که در بین استان ها رتبه سوم را از آن خود نموده است. هدف گذاری ما برای سال ۱۳۹۹ ،۹۸/۸ درصد است.
امین الرعایا گفت : عدالت آموزشی یکی از ارکان سوادآموزی است و در این راستا با اختصاص بیش از ٨٠ درصد فعالیت های سواد آموزی به بانوان، اختلاف موجود در این حوزه را به کمتر از هفت درصد رسانده ایم.
وی افزود :  بیش از ۵۵ درصد فعالیت های سوادآموزی استان به مناطق محروم شهرها و روستاهااختصاص داشته است.
معاون سوادآموزی استان تصریح کرد : بر اساس آمار سال ٩۵ عملکرد استان یزد در برنامه های سه سطحی وزارت آموزش و پرورش در حوزه سوادآموزی، بالاتر از میانگین کشوری بوده است.
وی با اشاره به اینکه در ۵سال گذشته حدود ۷۰۰۰نفر اتباع خارجی بی سواد جذب شده اند و آموزش دیده اند افزود : امسال نیز با همکاری سازمان زندان ها کلاس های سوادآموزی را در  زندان مرکزی و اردکان برگزار می نماییم.
امین الرعایا گفت : هزار و 500نوسواد در سطح استان پس از گذراندن دوره های آموزشی خود در کلاس های ICDL شرکت نموده اند.
وی افزود : مراکز یادگیری محلی نقطه اتصال دولت و ملت هستند، در این مراکز افراد ضمن سوادآموزی به یادگیری مهارت ها می پردازند، در استان ۵ مرکز یادگیری فعال داریم ویک مرکز مشارکتی با اداره کل زندان هاداریم.
معاون اداره کل اضافه کرد : طرح "پیوند سواد و زندگی"در مسیر تحول در ۲ مرکز یادگیری محلی استان اجرا می شود، این مراکز با رعایت دستورالعمل های بهداشتی می توانند تعاونی های مراکز یادگیری را تشکیل دهند، امیدواریم در این طرح حدود ۱۵۰نفر از نوسوادان تحت پوشش قرار بگیرند.
امین الرعایا گفت : شیوع ویروس کرونا تاحدی برنامه های حوزه سوادآموزی را تحت تاثیر خود قرار داده است، آموزش های حضوری با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در موارد اندک و به صورت فرد به فرد انجام می شود همچنین آموزش های تلویزیونی و ارسال سی دی های آموزشی به تمامی شهرستان ها و مناطق استان نیز انجام می شود.
وی تاکید کرد : استان یزد برای پنجمین سال متوالی در عملکرد سوادآموزی در کشور رتبه بسیار خوب و قابل تقدیر را کسب نموده است. 
امین الرعایا افزود : امسال با وجود برخی مشکلات اقتصادی ۴ میلیارد تومان اعتبار به سوادآموزی استان اختصاص یافت که نشان از تاکید و توجه دولت به امر سوادآموزی است