نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

3هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از آورده صندوق ذخیره فرهنگیان، بین830 هزار فرهنگی بازنشسته توزیع شده است

3هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از آورده صندوق ذخیره فرهنگیان، بین830 هزار فرهنگی بازنشسته توزیع شده است


3هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از آورده صندوق ذخیره فرهنگیان، بین830 هزار فرهنگی بازنشسته توزیع شده است

وزیر آموزش و پرورش در آیین افتتاح مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه، متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه بعد از ۲۵ سال فعالیت این صندوق،۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه ایجاد شده است، اظهار کرد: اکنون حدود ۸۰ درصد از فرهنگیان کشور عضو این صندوق هستند لذا تلاش می‌کنیم اعتماد فرهنگیان را به نهادی که متعلق به خودشان است احیا کنیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی در پخش زنده مراسم افتتاح مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه، متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان، که صبح امروز با حضور رئیس جمهور و تعدادی از اعضای هیات دولت از شبکه خبر پخش شد، گفت: می‌خواهم به این سوال پاسخ دهم که چرا وزیر آموزش و پرور در یک افتتاح مجتمع پتروشیمی و صنعت حضور دارد در حالی که ماموریت او چیز دیگری است و سهم او در این کار بزرگ با مجموعه عظیم فرهنگی کشور چیست؟

وی ادامه داد: ارتقای معیشت فرهنگیان و تشکیل سرمایه برای دوره بازنشستگی آنان یک تکلیف قانونی و جز مأموریت‌های مهم وزیر آموزش و پرورش است.

حاجی میرزایی ضمن تشکر از رئیس جمهور به دلیل اهتمام بسیار تاثیرگذار دولت یازدهم و دوازدهم برای ارتقای معیشت معلمان گفت: ۲۵سال پیش به حکم قانون، صندوقی شکل گرفت که فرهنگیان بین یک تا ۵درصد حقوق خود را در آن پس انداز می‌کنند و دولت نیز معادلی از آن را در این صندوق قرار دهد و از طریق این سرمایه تشکیل شده یک بنگاه اقتصادی تحت عنوان صندوق ذخیره فرهنگیان شکل می‌گیرد که سود حاصل از فعالیت آن در دوره بازنشستگی به بازنشستگان فرهنگی تعلق میگیرد. از این طریق به بهبود زندگی آنان و ارتقای سطح معیشت شان کمک می‌‌شود.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: که بعد از ۲۵سال فعالیت۱۰هزار میلیارد تومان سرمایه ایجاد شده که حاصل سپرده فرهنگیان، آورده دولت و سود حاصل از فعالیت‌ها است که ۳هزار و۶۰۰میلیارد تومان از این مبلغ تاکنون بین فرهنگیان بازنشسته توزیع شده است.

وی ادامه داد:  از ابتدا تشکیل صندوق یک و نیم میلیون فرهنگی عضو صندوق ذخیره فرهنگیان شدند که ۸۳۰هزار نفر آن ها بازنشسته شدند و ۳هزار و ۶۰۰میلیارد تومان در بین این ۸۳۰هزار نفر توزیع شده است‌ و اکنون حدود ۸۰درصد از فرهنگیان کشور عضو این صندوق هستند.

وی با بیان اینکه این صندوق فعالیت‌های اقتصادی خود را برای فرهنگیان در چهار گروه اقتصادی متمرکز کرده است، گفت: گروه سرمایه گذاری و مالی، پتروشیمی و انرژی، ساختمان، خدمات در این چهار گروه هستند که حدود ۸۰درصد این سرمایه‌گذاری مربوط به دو گروه اول است. در طول این مدت بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان فراهم کرده و ۶هزار و ۸۰۰میلیارد سود حاصل از عملیاتی است که صندوق در طول این مدت انجام داده است.

حاجی میرزایی بیان کرد: پروژه‌ای که امروز افتتاح می‌شود مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه است که در زمینه تولید متانول فعالیت می‌کند و امیدواریم که فرهنگیان نیز از آن بهره‌مند شوند. من به عنوان امین فرهنگیان و رئیس هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان تصمیماتی گرفتم و صندوق را موظف کردم به اینکه ارزش افزوده سرمایه‌ها و دارایی‌های صندوق را که متعلق به همه فرهنگیان است بین فرهنگیان توزیع کند.

وی تاکید کرد: با تهمید سازوکارهای قانونی زمینه عرضه هولدینگ‌های وابسته به صندوق در بورس فراهم می شود تا زمینه مداخله بیشتر سهام داران، شفافیت بیشتر عملکردی و اصلاح فرایند سرمایه گذاری و نظارت بیشتر شود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: این پروژه یکی از هلدینگ‌های وابسته به صندوق است تا زمینه مداخله بیشتر سهامداران، شفافیت بیشتر عملکرد و اصلاح فرایند سرمایه‌گذاری و نظارت موثرتر شود. در مورد سهم دولت اخیراً ۴۴۰میلیارد تومان از سهم دولت از طریق تهاتر بدهی‌ها به صندوق واریز شده که گام بسیار مهمی برای حمایت از صندوق بوده است.

وی ادامه داد: صندوق اکنون در مرحله رسیدن به یک بلوغ اقتصادی و تکامل است که می‌تواند با حمایت فرهنگیان آینده درخشانی را برای آنان موجب شود لذا تلاش می‌کنیم اعتماد فرهنگیان را به نهادی که متعلق به خودشان است احیا کنیم. همچنین همه فرهنگیان حق دارند عضو صندوق باشند.

شایان ذکر است؛ مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه از زیر مجموعه هلدینگ پتروفرهنگ است، از سال ۱۳۹۴آغاز شد و با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰هزار تن متانول به تولید رسید.